Jak se naučit šít na šicím stroji -průvodce pro začátečníky krok za krokem

10.04.2025

Chcete se naučit šít na šicím stroji? Podrobný návod krok za krokem s praktickými tipy od lekt0rky kurzů šití pro začátečníky i pokročilé.

Šití na stroji je dovednost, která se vám v životě hodí i vyplatí. Za prvé - je praktické umět šít na stroji (samozřejmě i v ruce). Dokáže vám to ušetřit peníze i čas (opravy, úpravy, přešívání). Umět si sama zkrátit kalhoty, nebo s nimi běžet ke švadleně?  Za druhé - můžete se kreativně vyjádřit i vyřádit. Umět si sama ušít úplně originální tašku, kabelku nebo naprosto sedící šaty? Nebo můžete šitím relaxovat. Tím, že zaměstnáte své ruce, můžete vyvážit dnešní přemíru a převahu práce hlavou, tzv. vypnout a odpočinout si. Zůstane po vás něco hmatatelného, čím se můžete pochlubit a co můžete obdivovat další a další dny. (Novou tabulku v excelu vám rodina a okolí nadšeně obdivovat nebude 😊, ale nové šaty ano)

Já jsem se naučila šít na šicím stroji pod dozorem své mamky ve věku dospívání. Upravovala jsem si oblečení na sebe (jsem prcek), přešívala zajímavé kousky, ze starých riflí a čalounických látek si šila první batohy. Ze začátku mi nejvíce pomohly zkušenosti mé mamky, klasické knihy (YouTube v té době neexistoval, ani žádné kurzy nebyly- šít si, to bylo v té době out ) a hlavně chuť zkoušet a experimentovat. Postupně jsem se učila další techniky šití, šila a přešívala oblečení na děti, což byl výborný trénink (malé děti ocení s nadšením úplně vše). V době stavby našeho domu to bylo pro náš rozpočet velmi žádoucí. Později mi bylo šití více relaxací a radostí než potřebou.

Co potřebujete k tomu, abyste začali šít:

1. Výběr správného šicího stroje

Jestliže jste začátečníci stačí vám slušný mechanický šicí stroj, třeba dědictví po "babičce švadlence". Pokud jej nemáte doporučuji kupovat stroj vždy ve specializované prodejně. Stroj si tam můžete prohlédnout, vyzkoušet. Prodají vám ho s navlečenými nitěmi a připravený hned k použití. V případě závad můžete šicí stroj bez problémů servisovat. Při nákupu v supermarketu vám tento servis neposkytnou. Autorizovaní prodejci si též musí stát za svým nabízeným sortimentem, tudíž vám nebudou nabízet šunty které se hned rozbijí.

Můj tip. Díky vedení kurzů šití jsem se setkala s mnoha různými stroji, které si nosí kurzistky. Holčiny, které přijdou se strojem z Lidlu, po roce šití většinou investují do lepšího modelu. Můj momentální favorit je v současnosti značka Juki, pro začátečníky konkrétně tento model Juki HZL-357ZP-C. Otestováno na všech mých kurzech - od začátečníků, přes batohy až po šití z úpletů. Vše zvládá perfektně.

Šicí stroj Juki HZL-357ZP-C

Podrobněji se tématu šicích strojů věnuji v článku "O šicích strojích"

2.  Základní pomůcky na šití

  • Mimo šicího stroje potřebujete nitě. Vždy kupujte kvalitní polyesterové nitě. Značka Amann, Gütermann, Ariadna, Unipoly. No name nitě mohou být nepravidelně předené, mohou mít nopky, trhají se ve stroji.  Cenový rozdíl je velmi malý aby stál za to trápení.
  • Jehly strojové pro váš typ stroje – poradí vám v galanterii. Pro běžné šití univerzal vel 80 (pro úplety používejte vždy jehly na úplet – jerzey) . 
  • Nůžky. Používejte vždy jedny kvalitní nůžky jen na látky, jiné na stříhání papírů, výztuh a všeho ostatního. Slušné nůžky koupíte od 300kč značky Prym, Kai.
  • Krejčovský metr, školní pravítka pro měření potřebných velikostí. 
  • Pro značení křída krejčovská, tužka měkká 4B, gumovací pero pilot (zmizí teplem- žehličkou). 
  • Látky. Se svými zkušenostmi z vedení kurzů doporučuji vždy začínat se učit  šít na pevných tkaných látkách, typu bavlněné plátno. Koupíte je v každé galanterii či prodejně látek. Pro první šití kupujte levnější (aby vám nebylo líto když se něco vůbec nepovede) později můžete investovat do kvalitnějších a dražších látek.

Můj tip: Látky nemusíte kupovat. Podívejte se doma na vyřazené oblečení a jiný textil. První stehy můžete trénovat na vyřazené utěrce, první sáček můžete ušít z potahu na polštář nebo košile. První látkovou tašku můžete ušít z prošoupaných kalhot. Ušetříte tím peníze a ještě vás potěší to, že tyto vyřazené věci poslouží delší dobu. Hodí se: košile pánské, dámské, dětské, dívčí šaty a sukně z pevných látek, rifle, manžestráky i plátěné kalhoty, povlečení. Vyřazené oblečení můžete koupit levně i na různých swapech, burzách (leckde mívají kout zadarmo) nebo second handech.

O pomůckách se podrobně zmiňuji v první lekci tohoto kurzu

Všechny potřebné pomůcky můžete koupit např. zde https://www.galanterie-cendulka.cz/ nebo zde: https://www.latkyumalucis.cz/   nebo ragos.cz

Jak se naučit šít na šicím stroji: První kroky

1. Seznámení se šicím strojem

Šicí stroj má nit shora a ze spodu. V látce se díky mechanismu šicího stroje provléknou a drží. V tomto je rozdíl od ručního šití, při kterém používáte pouze jednu nit. Jak navinout nit na člunek (spodní nit) a jak navléknout nitě do stroje najdete v návodu vašeho stroje. Výrobci strojů sdílí i videa na YouTube (hledejte vaši značku stroje). Různé značky strojů mají lehké odlišnosti. Horní nit navlékněte přesně podle návodu a značek na stroji od shora až po jehlu. Nit do dírky jehly navlékejte zepředu dozadu. (Podrobně ukazuji navlékání nití v první lekci tohoto videokurzu.) V návodu si najděte kde je tlačítko/páčka/ zpětného chodu. Zpětný chod je, když stroj začne posouvat látky opačným směrem. Toto se používá u zapošívání.

Základní stehy. Pro většinu šití využijete základní rovný steh, a dále pro začištění (aby se vám látka netřepila a nepárala) steh zvaný entl. Tyto stehy též ukazuji ve zmiňovaném kurzu,  Také uvidíte jak to vypadá když stehy nejsou správné a co s tím dělat.

 fotka stehů

2. První šití na šicím stroji.

Před prvním šitím doporučuji osahat si všechny páčky – zpětný chod, patka nahoru dolů. Pro první pokus doporučuji vzít si nějakou vyřazenou látku (potah polštáře, prostěradlo) a narýsovat si na ní tužkou linky. Dvojitou/přeloženou látku si vložte pod patku, patku dejte dolů (páčka na zadní nebo boční straně stroje) a šlápněte na pedál. Na pedál šlapejte s citem (jako na plynový pedál u auta). Zastavte na konci linky. Zmáčknete tlačítko zpětný chod a šijte 1 cm. Tím jste steh zapošili. Jestliže už vám jdou linky dobře, zkuste si narýsovat velké cik cak (připravit si obrázek). Pak obkreslete něco kulatého, třeba misku a zkuste kroužit křivky. Vše toto si můžete prohlédnout v lekci kurzu.

3. Řešení běžných problémů

U svých prvokurzistek často pozoruji tyto problémy

  • Zapomínají dát dolů patku stroje, máte-li i vy s tím problém, nalepte si na stroj cedulku :) Když patka nedrží látku pevně, stehy jsou volné.
  • Když se vám cuchá nit je problém vždy ( z 90%) ve špatně navlečené niti. Navlečte horní nit znova a znova přesně podle postupu. Spodní nit také vložte do stroje znovu podle návodu.
  • Stroj šije špatně zasekne se – občas se nitě zamuchlají, tak  jak vyndat látku se žmolcem nití? Točte kolečkem na pravé straně stroje směrem k sobě a druhou rukou pomalu tahejte látku ven. Patku mějte nahoře a jehlu vymontovanou. Občas pomůže i vyjmout člunek se spodní nití.

K tomuto tématu plánuji delší povídání v dalším článku.

Jak si usnadnit učení a jak zlepšovat své dovednosti?

1. Začnete s jednoduchými projekty. Cokoliv ušijete a povede se vám to, povzbudí vás to! Proto je potřeba začít s jednoduchými výrobky a náročnost postupně zvyšovat. Chvalte se po každém dokončeném kousku. Nad nepovedenostmi se usmějte, jen trénink dělá mistra. Učím šít roky. Časem  jsem si vypracovala posloupnost a zvyšující se náročnost projektů tak, aby to mé kurzistky zvládaly a bavilo je to. Na prvních lekcích šijeme vzorníky a látkový sáček, pak prostírání, lemujeme šikmým proužkem, šijeme nákupní tašku a potah na polštář a tak dále.

2. Stejně tak jako u jiných činností je to trénink, pravidelný trénink a trpělivost! Proč pravidelný trénink? Když se jeden víkend naučíte navléknout stroj a rozjet ho a pak to na půl roku zabalíte, budete začínat opět od začátku. Naplánujte si pravidelné šicí večery třeba 2x týdně hodinu-dvě. Uvidíte, jak velký posun budete po půl roce mít! Trpělivost se dá u šití velmi dobře trénovat. U tohoto koníčku je fajn, že můžete okamžitě přestat, když vám trpělivost dojde a vrátit se k tomu druhý den.

Kdy je čas na pokročilejší techniky?

Tehdy když už se nebojíte pustit šicí stroj. Když si umíte poradit s cuchajícími nitěmi. Když máte odšito více jednoduchých projektů. Šití je řemeslo a má své technické postupy. Postupným přidáváním něčeho k něčemu co už umíte. Časem dokážete ušít něco, co jste si při prvním sednutí ke stroji nedokázali vůbec představit. 

Příklad z mé praxe lektorky kurzů. První lekce sáček – základní jednoduchý výrobek. Když se k němu přidá podšívka, šňůrky a třeba i kapsa je z něho vak na záda. Když k vaku přidáte popruhy, zapínání, dáte jiný materiál, třeba koženku tak z něj bude rolovací batoh. Děvčata, co ke mně v září nastoupí do kurzu a začnou tím jmenovaných sáčkem, šijí na jaře batoh 😊. Nebo příklad z kurzů šití oblečení z úpletů. Pro první lekci vždy volím to nejjednodušší, což jsou dle mého legíny. Na nich se učíme polohovat střih, špendlit látky šít rovně i do oblouku. Z nich už postoupíme na tričko. Když se tričko prodlouží jsou to šaty. Když se přidají kapsy jsou to už dost dobré šaty 😊.

Shrnutí: naučit šít se může každý.

Svou zkušenost jak na to, jsem vám nastínila v tomto článku.

V první řadě potřebujete chuť se něco učit, v druhé trpělivost, ve třetí jsou to ty správné zdroje pro vás. Pro někoho je to kurz s osobním vedením, pro někoho psané instrukce, pro někoho video instrukce. Někdo si na vše chce přicházet sám. Rozhodněte se co vyhovuje právě vám.

Máte-li chuť se učit šít s mou podporou nabízím vám kurzy šití v Rakovníku, občas na Kladně, v červenci v Krkonoších. Můžete si domluvit individuální kurz u mě v Senomatech, v případě dohody mohu přijet i já za vámi. Pro vás, co máte raději učení se podle videí jsem natočila videokurz pro úplné začátečníky. Písemné i fotonávody najdete u mě na webu v sekci návody zdarma a fotonávody.

Těší mě že máte zájem naučit se šít 😊 

O autorovi: Helena Fraňková

Jsem lektorka, švadlenka, tvůrkyně návodů a postupů, nadšená propagátorka tvorby vlastníma rukama a větší soběstačnosti. Pomáhám ženám na jejich cestě k vlastnoruční tvorbě krásného domova i šatníku.

Nezmeškejte žádné nové články, návody a vypsané kurzy

Copyright ©