Kurz šití z úpletů

Nový běh od 5. března 2024 v Rakovníku - obsazeno

máte-li o kurz předběžně zájem, kontaktujte mě

Kurz se bude konat vždy v úterý od 17h ob týden 

Umíte používat šicí stroj, znáte základy šití, chcete se zdokonalit? Chcete se naučit něco nového? Nabízím vám kurz, který se bude zabývat šitím oblečení z úpletů.

Teorii budeme probírat pouze k úpletovým materiálům a technice práce s nimi: jak na úplet na normálním stroji, práce s overlockem, jak si vytáhnout střih z časopisu nebo z netu, práce se střihem, práce s dvojjehlou, jak se šije sedlová kapsa, kapsa ve švu, nakládaná kapsa, práce s náplety, průramky, průkrčníky, záševky, kapuce jednoduchá i dvojitá, zipové zapínání, druhy úpletů, typy materiálů, druhy zipů, co ze zbytky látek .... Pro různé postupy jsou připravené reálné vzorníky. 

 • První lekce seznámení, první příprava materiálu, první střihnutí. Vysvětlíme si jak se šije na klasickém stroji, jak se šije na overlocku. Všechny si na vzorcích vyzkoušíte šití úpletu a naučíte se nastavit váš stroj tak, aby úplet zvládl. Pak si připravíte střih na legíny, vystřihnete a legíny si ušijete. Jaký bude potřeba materiál bude domlouváno před kurzem. 

 • Druhá lekce první tričko. Tričko s klasickým rukávem. Naučíte se jak polohovat a stříhat materiál, jak ušít průkrčník, jak vsadit rukávy, jak tričko olemovat. Když tričko prodloužíte, budete mít šaty.
 • Třetí lekce druhé tričko tentokrát s raglanovým rukávem. Další trénink šití průkrčníku. 
 • Čtvrtá lekce tepláky či úpletové domácí kalhoty a první trénink šití kapes. 
 • Pátá lekce mikina s kapucí, kapsami a zapínáním na zip. Příprava předem doma, abychom vše na lekci stihnuly. 
 • Šestá lekce vybíráte si co by jste si sami rády ušily. Vše probereme a domluvíme předem. Budete mít k dispozici velký výběr ověřených střihů  a mou podporu. Nejčastěji si šijí ženy šaty.  

Oblečení můžete šít pro své děti nebo pro sebe. Střihy jsou připraveny ve velikostech od dětských cca 80, dámské od vel. 34 po velikost 52.

Budete šít z vlastních látek, aby výrobky byly přesně podle vašeho vkusu (kolik čeho zakoupit a tipy kde vám pošlu po přihlášení včas před kurzem).  

Cena lekcí zahrnuje  střihy pro základní modely v dětských nebo dospělých velikostech, podrobné písemné postupy šitých výrobků zpracované jako foto-návody krok za krokem ( můžete doma lehce ušít stejný typ výrobku a jeho varianty),  texty teorie pro práci s úplety, půjčení některých pomůcek, půjčení overlockového stroje, nití, některé materiály (výztuhy, šňůrky, gumy..), káva, čaj, pronájem. V ceně nejsou zahrnuté látky. 

Díky tomu, že je kurz rozložen do delšího časového období, se lze k tomu, co vám nešlo, vracet. Dokončit výrobek z předchozí lekce na další. Vždy ráda zodpovím vaše otázky a společně vymyslíme, jak konkrétní věc došít. 

Vlastní šicí stroj na každou lekci je nutností.

 • Cena 3900kč
 • Pro studentky a maminky na mateřské sleva 300 Kč (konečná cena 3600 Kč)
 • Kurz 6 lekcí = 6 hotových výrobků, cca 20 hodiny výuky
 • Kurz se otvírá při přihlášení 4 zájemců, maximum je 6 osob.
 • Koná se jednou za dva týdny , trvá přibližně 3-3,5 hodiny

Náplň kurzu

Výrobky které si odnesete domů:  legíny, tričko s klasickým rukávem, tričko s raglánovým rukávem, tepláky s kapsami a nohavicemi do nápletů, mikina se zapínáním na zip, poslední lekce volné téma.