o šicích strojích
Často dostávám dotazy, jaký šicí stroj si mají lidé koupit.
O strojích povídám a ukazuji základní obsluhu i v úvodu tohoto video kurzu
V tomto článku shrnu pár mých postřehů.
Šicí stroj je pomůcka která vám (podle množství odšitých hodin i základní kvality stroje) vydrží 10 i 30 let. S tímto k nákupu přistupujte. Stroje nejsou technické novinky jako mobilní telefony, kde model 4 roky starý už nechce fungovat a kde baterku nabíjíte 2x denně. Když kvalitnímu stroji poskytnete potřebnou péči v občasném čištění a mazání tak po 5ti letech intenzivního šití měníte maximálně pedál.
Šít se dá téměř na čemkoliv. Otázka ale je, jak je to konfortní pro vás švadlenky, jak se nadřete nebo utaháte.
Co rozhodně nedoporučuji je kupovat nejlevnější šicí stroje v supermaketech. Z vícero důvodů.
- Jsou to nejlevnější stroje, nejlevněji vyráběné, z nejlevnějších materiálů. (Představte si finální cenu výrobku a do té započtěte výrobní cenu, platy ve výrobní továrně, přepravu, sklady a dost velkou marži prodávajího marketu včetně všech reklam.
- Z mých zkušeností na kurzech. Ušít se na tom dá vše základní, nic hodně jemného a nic hodně tvrdého např. založit si rifle).
- Když mi tyto stroje holky přinesou do kurzu pro začátečníky, šití je začne bavit, většinou tyto stroje začnou po dvou letech zlobit.
- Servisy je nechtějí opravovat, nebo cena opravy dosahuje ceny při nákupu.
- V supermarketech nedělají servis. Když stroj zlobí a je v záruce, vymění vám jej za jiný kus. Má cenu toto martýnium s reklamací podstupovat?
Když už takovýto stroj máte, nevyhazujte ho protože ho haním, šijte na něm dokud funguje. Nebo když vás šití opravdu chytne a budete chtít rozšířit možnosti svého pomocníka.
Základní šicí stroje se rozdělují na mechanické a elektronické. (a pak overlocky, coverlocky, průmyslové.... ale o těch není tento článek)
Co tedy doporučuji?
Kupovat stroje ve specializovaných obchodech, kde vám předně vše ukážou a vysvětlí. a hlavně v případě jakýchkoliv problémů budete vše řešit s odborníky. Servis, opravy i reklamace.
Stroj vybírejte tak aby byl vnitřek co nejvíce kovový - součástky vydrží mnohem déle. Ano, stroj je těžší na přenášení, ale ruku na srdce, jak často ho budete přenášet? Když pojedete na kurz, nebo když budete šití rozkládat na kuchyňském stole.
Vybírejte ověřené značky, které jsou na trhu dlouho. Značka Singer je na trhu sice asi nejdéle, ale poté před pár lety změnou vlastníků jen těží z historie a ty nejlevnější opravdu nekupujte. Z mého pohledu mezi ověřené značky patří Brother, Juki, Janome, Lada, Bernina, Bernette, Pfaff.
Kupujte to nejlepší na co vaše peněženka stačí. Pro někoho to může být 5 tisíc, pro někoho 10 tisích. Za tyto peníze koupíte kvalitní mechanické stroje na kterých se vám jakožto začátečníkům bude dobře pracovat.
Když máte velmi omezený rozpočet, nebo když nevíte jestli vás šití bude bavit víc než založení závěsů můžete si koupit stroj i použitý v bazaru. Leckerá švadlenka vyměňuje nižší řadu za lepší stroj a jestli nemá doma dost prostoru dává stroj dál. I tady doporučuji se vyhnout těm nejlevnějším ze supermarketů.
Přemýšlejte co je to vaše co budete nejvíc šít? Jestli patchwork koukejte na stroj co má dlouhé rameno. Tj dáte zabalenou deku do prostoru stroje. Chcete šít oblečení z úpletů? Koukejte aby stroj měl větší výběr pružných stehů a možnost regulace přítlaku patky nebo zabudované horní podávání.
Chcete šít kabelky a batohy? Hledejte robustní kovový stroj ( nejlepší z tohoto pohledu jsou staré stroje typu veritas, jen se člověk více fyzicky nadře při jejich používání)
Chcete šít jemné prádlo z hedvádí? Hledejte stroj, který má možnost výměny stehové destičky za destičku z jednou dírkou pouze pro rovný steh.
Co se hodí - volné rameno. To je, když se dá část stolečku oddělat a na zbytek navléknout třeba prošívaná taška. Nedávno jsem šila na starším stroji a pro prošívání kabelek jsem měla dost problém zmuchlat je pod stroj.
Za svůj švadlenkovský život jsem měla 15 let stroj brother, určitě 10 let jsem šila hodně intenzivně, byl na dvou opravách jinak mu stačilo základní čištění. Pak už mi stroj nestačil a chtěla jsem lepší, větší, vhodnější pro šití patchworkových dek.
Teď používám už 9 let Janome horizon Memory craft 8200QC. Najdete ho na většině mých fotek. Co mě na něm nejvíc baví? Odstřih nitě na jedno zmáčknutí tlačítka. 3 zabudované lampy (žádná výměna za celých 9 let). Pohyb jehly do všech stran. Tlačítko zapošívání na místě i tlačítko jehla nahoru/dolu. Možnost regulace šířky a délky všech stehů. Úzká kráčející patka kterou ze stroje téměř nesundávám. X možností šití knoflíkové dírky. Co využívám minimálně je spousta ozdobných stehů.
A co mám ještě doma ve strojovém parku? Starou Veritasku. Starou jak já :) . Je to stroj co prošije úplně všechno. Došívám na ní kabelky a batohy když si nechci ničit jemnější mechanismus janome stroje.
Závěrem. Rozhodně nevyhazujte straré stroje po babičkách, v lesčems předčí dnešní levnější stroje hlavně na nich prošijete fakt 8 vrstev rifloviny, koberec, stan i plachtu na foliák. I tyto stroje se dají dnes opravit, jsou opraváři specializovaní na tyto stroje.
S čím se na kurzech setkávám já? S čím ke mě chodí nové kurzistky? Většina z nich přijde ze strojem z lidlu :( . xxxx doplnit i s fotkama
O strojích povídám a ukazuji základní obsluhu i v úvodu tohoto video kurzu