Jak šít prostírky z proužků zbytků látek

23.01.2024

Každé švadlence zbývají při šití odstřižky látek. Po čase se těch zbytků nastřádá tolik, že je potřeba se zamyslet a snažit se je zpracovat. Nabízím vám jeden z mých postupů a způsobů. 

Tyto malé prostírky/chňapky/podložky pod horké konvice byly ušity z proužků látek. Zbytků, každý proužek jiný, jinak široký. Postup je rozfocený a popsaný níže.

 Pro šití byla použita spodní látka, mezivrstva termolin, zbytky látek a šikmý proužek šíře 2 cm. 

Postup:

Nejprve jsem si vymyslela jak má být přibližně prostírka velká, vycházela jsem ze zbytků výplně. K té jsem si našla odpovídající kousek spodní látky. 

Jako výplň se dá použít lecos.  Výztuhu nenažehlovací termolin 180 nebo 80, bavlněný nebo PES . Dají se využít různé menší zbytky. Při tomto šití jsem měla bavlněný slabší termolin 20x20cm. (Zbytek ze šití patchworkové deky)

První typ prostírek je šitý na koso.

Připravte si hromádku odstřižků, převážně proužků a vyžehlete si je. 

1. Nejprve si připravte spodní látku. Tu si položte lícem na stůl. Na rubovou stranu látky si položte výplň. Tyto dva materiály mějte o kousek větší než je vaše plánovaná finální velikost výrobku. 

Jako první si na tuto spodní vrstvu položte trojúhelník látky lícem nahoru. (U mě je to žlutá v levém okraji)

2. Další proužky budete pokládat vždy lícem na líc, okraj látky na okraj látky. Před sešitím si vždy (otočením jak to bude po sešití) vyzkoušejte zda, je látka dost dlouhá a bude ve finále přesahovat okraj vaší výztuhy. Jde o to, aby se budoucí výrobek nezmenšil. 

3. Pak proužek přišijte v okraji. Tím že prošijete všechny vrstvy naráz je celý výrobek zpevněný. Při praní a používání se nebude nic deformovat. 

4. Po sešití se proužek přetočte do lícu a přežehlete. Takto se postupuje pořád dál, dokud není celá výztuha pokrytá a prošitá. 

5. Může se takto ukončit, nebo můžete vyzkoušet nějaké ozdobné prošívání tak jako já. 

6.  Pak vše zastřihněte/zařízněte na přesnou velikost. Prostírka je lemovaná kupovaným šikmým proužkem. Předem si jej sežehlete na půlku, bude se s ním lépe pracovat.  Začněte šít od rohu, kde chcete mít poutko.  Postupně jej nasazujte celý dokola, dorážejte až ke hraně prostírání. Pečlivě skládejte rohy.  Na přišití doporučuji použít steh tříkroký cikcak, nebo širší cikcak. Je tak větší jistota, že bude vše dobře přišité i ze spodní strany (tím že je steh širší než základní rovný). 

7. Pro poutko je zde použitý proužek, který bez přesušení pokračuje. 

Pokračujte v prošívání samotného proužku, už mimo prostírku, v délce asi 10ti cm.  Poutko dokončíte tak, že  jej složíte a přišijete základním stehem k prostírce. 

Zkusila jsem šít i kruhové podložky. Postup je stejný, jen jsem si předem zastříhla termolín podle obkreslené mísy, abych používala správně dlouhé pruhy látek. Po ušití  celé plochy jsem si pečlivě nakreslila kruh (obkreslení čehokoliv správně velkého z kuchyně. Prošila jsem po lince. Odstřihla přebytečnou látku a pokračovala dál s šikmým proužkem. Obšití šikmého proužku do kruhu je trochu lehčí než skládání rohu. 

Šila jsem i další čtvercové, ale pruhy jsem tentokrát skládala rovně. Trochu víc se mi líbí na koso než rovné :) Ty zas někdy příště. 

Copyright ©