Kurz pro úplné začátečníky 10 lekcí 

od konec září 2024 
Rakovník, městská knihovna 

Vlastníte šicí stroj a bojíte se ho používat? Nebo o jeho pořízení teprve uvažujete? Přijďte na kurz pro úplné začátečníky. Probereme vše od začátku. Naučíte se svým strojům rozumět, naučíte se je obsluhovat, vyměnit si nit, jehlu... Na jednotlivých výrobcích si natrénujete různé postupy prací. Domů si z každé lekce odnesete hotový výrobek. 

Tento kurz jde do větší hloubky a do větší šíře než víkendový kurz pro začátečníky.  Po absolvování z vás budou samostatně fungující švadlenky a s lecčíms si samy dokážete poradit. 

V každé lekci si probereme nový postup na daném výrobku. Náročnost se postupně zvyšuje. K některým postupům se budeme vracet, opakovat si. Díky tomu, že je kurz rozložen do delšího časového období, se lze k tomu, co vám nešlo, vracet. Vždy ráda zodpovím vaše otázky a společně vymyslíme, jak konkrétní věc došít. 


Na každé lekci budeme mít teoretickou i praktickou část. 

Budete se učit obsluhovat stroje, co dělat když to nešije správně, šicí pomůcky, druhy stehů, druhy švů, výztuhy, prošívání, lemování, zakládání, druhy látek tkanin, druhy materiálů, práce s šikmým proužkem, poutka, kapsy, strojové knoflíkové dírky, na co jsou které patky a jak je používat, jak na aplikace, jak na zipy, magnetické zapínání....

Náplň kurzu:

- Na první lekci se budete učit ovládat své šicí stroje, navlékat nit, rozjíždět stroj, první stehy budete trénovat na vzorníku. A aby jste si i z první lekce donesli domů něco hotového, budeme společně šít hračku, srdíčko nebo jinou závěsnou dekoraci. Na první lekci též probereme co nás čeká v dalších lekcích, z jakým materiálů budeme šít, jaké pomůcky jsou potřeba, co si máte do příště pořídit.

- Na druhé lekci budete šít sáček, pytlík, váček. i tato jednoduchá věc poskytuje plno možností ztvárnění i využití 

- Na třetí lekci budete šít prostírání malé pod hrneček, větší pod talíře nebo velké přes celý stůl. Připraveno je několik variant obtížnosti a samozřejmě, ke všem variantám dostanete podrobný fotonávod. 

- Na čtvrté lekci si ušijete podložku pod hrnek či plochou chňapku. Vyzkoušíte si práci s šikmým proužkem a nenažehlovacími výztuhami.  

- Na páté se šije chňapka, je to vlastně 3D projekt :) 

- Na šesté lekci se naučíte jak se šije knoflíková dírka na stroji a ušijete potah na polštář

- Na sedmé lekci se šije nákupní taška, opět je připraveno několik variant možností jak tašku ušít.

- Na osmé lekci se budete učit pracovat se zipem, naučíte se používat zipovou patku vašeho stroje. Výsledkem vaší práce bude vypodšívkovaná a vyztužená zipová taštička, velká přesně podle vašeho přání. 

- Na deváté lekci budete šít hračku, vyzkoušíte si protáčení, prošívání, ruční zapošívání, vycpávání. 

- Na poslední lekci budete šít psaníčko, kterému lehce přidáte popruh a bude z něj malá kabelka. Naučíte se jak instalovat magnetické zapínání. 


Je připraveno několik variant obtížnosti dle vaší pokročilosti.

Půjčte si stroj od babičky a přijďte.

Nemáte šití stroj a chcete si vyzkoušet, zda by vás šití bavilo? Můžete si u mě domluvit zapůjčení stroje. 

Cena lekcí zahrnuje podrobné písemné teorie šití, podrobné barevné foto-návody krok za krokem  (můžete doma lehce ušít stejný typ výrobku a jeho další varianty) pomocné materiály: výztuhy, výplně, zipy, tkalouny, stužky, knoflíky, půjčení některých pomůcek, káva, čaj, pronájem. V ceně nejsou zahrnuté látky.

Šicí stroj je potřeba nosit si sebou již od první hodiny. Na první lekci předvedu ostatní pomůcky a doporučím co je k potřeba k šití .

Cena kurzu zahrnuje:

 • všechen potřebný materiál ve velkém výběru (mimo vrchních látek) v hodnotě 500 Kč
 • barevné fotonávody: podrobné postupy pro všechny šité výrobky + teorii šití v hodnotě 1000 Kč
 • nájem za vypůjčený prostor
 • zapůjčení potřebných pomůcek
 • lektorné
 • konzultace o vhodných materiálech před kurzem i případné dořešení vašich šicích dotazů po kurzu

 • Cena 6100 kč
 • Kurz 10 lekcí , přibližně 30hodin výuky
 • Pro studentky a maminky na mateřské sleva 500 Kč (konečná cena 5600 Kč) Platbu jde rozdělit na 2 splátky.
 • Kurz se otvírá při přihlášení 4 zájemců, maximum je 6 osob.
 • Koná se jednou za dva týdny, v úterý od 17:00, trvá 3 hodiny

V galerii jsou fotky toho co si na kurzu můžete ušít. Když není uvedeno jinak je to má práce (Heleny)