Reverzní aplikace - a jak na ni

16.07.2023

Co to je reverzní aplikace? Ona je taková trochu obráceně než klasická aplikace. Klasická aplikace- obrázek se dává na látku. Velmi podrobný článek jak na to najdete zde . Reverzní se dává zespodu. Aby bylo možné kam jí dát zespodu a aby byla vidět, je potřeba udělat pro ní otvor. 


Na fotografiích najdete postup, který byl pro potřebu mého výrobku a pro mě nejpřijatelnější. Postupů a možností jak šít reverzní aplikace existuje více. Dají se šít ručně i strojově s otvorem připraveným předem i dělaným dodatečně. 

Moje inspirace, kostky s kterými si hrály naše děti:

Postup:

Nejprve jsem si nakreslila návrh, pak spočítala velikost dílů. Polštář má 50x50cm, velikost jednotlivých bloků je 20x20 cm, zbytek je lem.  

1. Na karton jsem si narýsovala čtverec 20x20cm, rozdělila jej na půlku, vyznačila střed a nakreslila kružnici o poloměru 7 cm.  

2. Z tohoto jsem si  tvořila šablony. Připravila jsem si reálnou šablonu a šablonu s přídavky podle které jsem stříhala (k finální velikosti dílů jsem přičetla švový přídavek). U půlkruhového dílu jsem přidávala víc, abych měla rezervu na případné nerovnosti.  

3. Díly budu pojmenovávat půlkruh a oblouk (ve tvaru mostu). Vidíte, že před sešitím díly vypadají že k sobě nepasují.

4. Prvně jsem pracovala pouze s dílem pojmenovaným oblouk. Abych měla přesný oblouk zažehlovala jsem látku přes šablonu. Nejdříve jsem okraj látky nastříhala (cca 3-4 mm od budoucího ohybu). 

5. Okraj jsem natřela rozředěným škrobem na látku, aby ohyb držel tvar. 

6. Žehličkou jsem zažehlovala přes reálnou šablonu. Při zažehlování je potřeba pracovat špičkou žehličky,  tlakem od látky na šablonu i pomocí prstů, látku pečlivě tvarovat, aby ohyb a budoucí tvar byly co nejlepší. Čím větší oblouk, tím jednodušší práce.

7. Na šabloně jsem díl nechala vychladnout a teprve potom jej sundala. 

8. Takto jsem si připravila všech 8 kousků.

9. Sladila jsem si látky. Díl oblouk jsem položila na půlkruh. Spodek půlkruhu musí být ve stejné rovině jako spodek oblouku. Látky jsem si srovnávala na pravítko a poté je velmi hustě našpendlila v místě budoucího šití. Původně jsem chtěla látky šít ručně, ale natužení škrobem nebylo pro šití příjemné tak jsem zvolila strojové šití.

10. Drobný steh cca 2 mm jsem vedla asi 1-2 mm od okraje, pečlivě a pomalu jsem kroužila dokola. Pak jsem sešila poloviny čtverců k sobě. Hlídala jsem si, aby na sebe půlkruhy navazovaly. 

11. Švy sešitých čtverců jsem rozžehlila do stran, protože šev byl moc silný. Pohled z rubové strany.

12. Čtverce jsem si seskládala a sešila. Ale nějak mi to nesedělo, takže v této fázi jsem šití odložila (pověsila na zeď a koukala na to pár měsíců) a přemýšlela co s tím. Nakonec jsem čtverce rozpárala a sesadila jinak. 

13. Top polštáře (vrchní strana, výplň termolín 60, spodní strana) jsem geometricky prošila. Přišlo mi to jako zajímavý kontrast ke kruhům.  Při šití jsem používala kráčející patku (látka se pod patkou nehrne), prošívala jsem  podél linií a s nějakým odstupem od nich. 

14. Zadní stranu polštáře jsem řešila zapínáním na zip. Jak se šije najdete podrobně popsané zde 


Tento polštář vlastně vznikl jako druhotný po tréninku techniky. Reverzní aplikaci jsem chtěla použít na šití quiltu z afrických látek firmy Veba pro Quilt show Brno PPM 2023 . Jak vznikalo toto dílo ukážu na pár fotkách. Když mi po přihlášení přišly domů látky byla jsem z nich dost zoufalá. Byly na mě moc strakaté, z bavlněných saténů jsem nikdy nešila, i to byla výzva. Proto jsem se rozhodla dílo pojmout velmi jednoduše. Dnes bych k látkám přibrala nějakou tmavou jednobarevnou aby vzory vynikly, takhle v té spoustě úplně zanikly. 

Pro inspiraci další obrázky toho co jsem vytvořila technikou reverzní aplikace. 

Deka připomínající dětské balónky kombinuje křivky a reverzní aplikaci.

Dutch treat quilt jsem kdysi rozešila. Maličké dílky jsou inspirovány tradičními delfskými modrými dlaždicemi. Dílko je drobné, vše se šije ručně (jestli to zvládnu někdy dokončit nevím, teď mě tyto opravdu mrňavé věci nějak nebaví :( .

Budu ráda když se inspirujete, posdílíte postup pro další švadlenky nebo mi dáte vědět co jste vytvořily .) 

Copyright ©