Jak na strojové aplikace

26.03.2021

Co je aplikace ve švadlenkovském světě? Aplikace je, že na podkladovou látku přišijete nějakou další látku. Smyslem tohoto je podklad ozdobit nebo překrýt. Na látku můžete přišít obrázkový panel, můžete si vystřihnout obrázek z hezkého potisku nebo nějaký tvar - srdce/kytička a našít jej na podkladovou látku, můžete z kousků různobarevných látek vytvořit nový obrázek, pod aplikaci - záplatu- můžete schovat díru, prodřené místo nebo nevypratelnou skvrnu.

Co zde popisuji jsou mé zkušenosti a mnou vyzkoušené a používané postupy. Jiné švadlenky mohou mít jiné postupy, které jsou stejně dobré když vedou k dobrému výsledku.  Šablony si buď kreslím sama nebo vyhledávám na pinterestu. Všechny výrobky na fotografiích jsou mé práce a na všech je strojová aplikace.

Aplikovat můžete šicím strojem nebo ručně. V tomto článku bude popsané a vysvětlené jak na strojovou aplikaci na pevných látkách (tkané látky ne úplety, aplikace na úpletech budou tématem jiného článku)  

Kliknutím na fotku ji zvětšíte na maximální velikost.

Aby se aplikace dobře přišívala, při prošívání posunem patky nevznikaly maličké sámky a sklady je potřeba aplikaci k látce nějak připevnit. 

Nejrychlejší způsob jsou špendlíky. Hustě našpendlený obrázek obšijete. 

Další způsob je nastehování. Obrázek nejprve ručně nastehujete k podkladové látce a pak strojem v kraji přišijete. 

Oba tyto způsoby jsou vhodnější pro ručně přišívané aplikace, na umělé tkaniny, které nejdou zažehlovat, na řídký textil typu krajka a madeira, ale v případě potřeby se dají použít vždy. Rozhodně bych při takto přišívaných aplikacích použila kráčející patku, aby posun látek po sobě byl co nejmenší. 

Třetím způsobem je obrázek k podkladové látky pevně připevnit/ přilepit. Možnosti jsou lepidlo na textil , vliesofix nebo oboustranně nažehlovací vlizelín.

Práce s lepidlem 

Přesně vystřižený tvar aplikace si rubem navrch položte na nějaký starý textil. Lepidlo má širší rozptyl abyste si neolepili vaší pracovní plochu, lepí to opravdu fest. Na obrázek ( na rubovou stranu) stříkněte lepidlo . Je potřeba mít odstup min 20-30cm od místa. Když je lepidlo v silné vrstvě prosákne na lícovou stranu. Většinou tento flek nejde vyprat. ( jestliže nemáte s lepidlem žádnou zkušenost raději první stříknutí proveďte na nějakém zkušebním vzorku a vyzkoušejte si manipulaci a lepivost). Opatrně za okraje aplikaci zvedněte a umístěte na připravený podkladový materiál. Přimáčkněte, uhlaďte. Nechte chvilku než se lepidlo vsákne a můžete prošívat.

+ lze použít i na umělé tkaniny které nelze zažehlovat

- někdy je lepidla příliš, při prošívaní se špiní jehla a mohou být problémy při prošívání. Je proto důležité mít při stříknutí lepidla odstup. Další minus, že jsou ruce a pracovní místo olepené.

Práce s vliesofixem

Nejjednodužší a nejpoužívanější je použití vliesofixu koupíte třeba zde ( podmínkou jsou tkaniny které lze žehlit). Často se mu říká pavučinka . Vliesofix je teploaktivní lepidlo nanesené na podkladovém papíru (podkladový papír je velmi podobný pečícímu papíru který znáte z kuchyně). Práce s ním je nejpřesnější na malinkých i velkých aplikacích. Doporučuji nekupovat vliesofixu příliš velké množství do zásoby, při dlouhodobém skladování když s ním často manipulujete se lepidlo po čase uvolní od podkladového papíru, práce je náročnější a hrozí ušpinění žehličky při zažehlování. Pokusy nažehlit lepidlo zpět na podkladový papír u mě nedopadl dobře, nešlo to používat a letělo vše do koše.

Jak na obrázkový panel :

1. Přichystejte si obrázek. 

2. Vystříhněte si vliesofix stejně velký nebo lépe o 1 mm menší než je obrázek. Položte lepidlem na rubovou stranu obrázku (ten je předem vyžehlený -zmuchlání by zůstalo poté navždy zachováno). Rozpálenou žehličku (stupeň bavlna a více) navrch a chvíli tlakem zažehlujte. Když je obrázek větší než plocha žehličky tak zažehlujte od středu obrázku a postupně překládejte ke krajům látky. Kdybyste se báli znečištění žehličky použijte jako mezivrstvu pečící papír nebo plátýnko. 

3. Žehličku odložte stranou a počkejte do úplného vychladnutí. Sloupněte papír. Jestliže vám lepidlo zůstává i na papíře je materiál málo zažehlený -vraťte se k práci s žehličkou a postup zopakujte. Po sloupnutí papíru přiložte obrázek na připravený podklad a přižehlete ( žehličku pokládat - nešmrdlat) . 

Jak dál najdete níže v článku.

Jak na tvar z látky: 

1. Na pečící papír si tužkou nakreslete váš vybraný tvar od ruky nebo obkreslete šablonu. Motiv bude zrcadlově když budete kreslit na papír. Počítejte s tím a šablonu otočte, nebo kreslete na stranu lepidla . Papír vystřihněte dál od nakresleného obrázku. 

Látku na aplikaci - větší než je připravený vliesofix. Na rubovou stranu látky přijde lepivá strana. Přižehlete stejně jak je popsané výše. 

2. Po vychladnutí vytřihněte přesný tvar vaší aplikace a teprve pak sloupněte papír. Na aplikaci budete mít přesné neotřepané hrany. 

3. Přiložte na podkladovou látku a přižehlete. Jestliže si budete skládat podobný obrázek (viz domečky, auto) dejte pozor že někde se látky potřebují překrývat a tam nechte o cca 3mm více látky než je vaše obkreslená šablona

Práce s oboustranně lepivým vlizelínem

(nebo jinými ronar, ronofix tyto jsou ale jsou vysoké a na aplikace bych je nedoporučovala) Na rub látky aplikace si přiložte vlizelín. Na něj položte pečící papír. Zažehlete. Po vychladnutí odstraňte pečící papír. Obkreslete šablonu, vystřihněte. Obrázek položte vlizelínem na líc podkladové látky a přižehlete. 

Práce s jednostranně lepivým vlizelínem

Tato metoda se používá jestliže chcete mít okraje látky schované pod aplikací. Používá se jemnější typ vlizelinu gramáž 30- 40. 

1. Na rub látky si obkreslete šablonu. Na líc látky položte lepivou stranu vlizelínu (to je ta hrubší nebo lesklejší), prošpendlete. 

2. Celé po obvodu po nakreslené lince prošijte. Odstřihněte přesahy. U drobnějších prací si nechte přídavek cca 3-4 mm (záleží na třepivosti látky i na velikosti aplikace). 

3. Vlizelín ve středu prostřihněte. Nástřih nesmí být až do stran. 

4. Opatrně protočte, pečlivě vyžmoulejte hrany okraje. 

5. Přiložte na podkladovou látku, zažehle a prošijte. 

+ jde vytvořit pěkné oblé hrany, okraj látky je založený vespod

- je vhodné pouze na oblé hrany, ostré vnitřní úhly jdou hůře, musí se nastřihnout a hrozí třepení v rohu při používání/praní.

3 způsoby strojového přišití

 Prošití hustým entlovacím stehem v kraji aplikace - aplikace květina 

1. na svém šicím stroji si nastavte entl / cikcak. 

2. Vezměte si kousek látky na vyzkoušení a nastavení stehů. Nejlepší je vzít stejné materiály jako budete finálně prošívat. Používám vždy stejnou nit do člunku i jako horní nit, netáhne se barva spodní nitě nahoru když není stroj ideálně vyladěný nebo jeden steh povolí vůči ostatním. 

3. Nit může být v barvě obrázku nebo naopak kontrastní. Nastavte si délku stehu i šířku stehu. Dá se použít volnější entl, nebo naopak hodně hustý, aby byla aplikace vypadala jako lemovaná linkou. Vyzkoušejte nastavení stehu na vzorku. 

4.  Steh entl má být veden tak že jehla jednou píchne těsně za okraj aplikace do podkladové látky a podruhé do aplikace. V obloucích je třeba šít pomalu a po pár stezích a pak látku pootočit. Pootočení provádějte vždy s jehlou zapíchnutou v látce!! aby se steh nehnul. Takže jehlu zapíchnutou v látce, nazvednout patku, pootočit, patku dolů a pokračovat v šití. 

5. U skládaných obrázků jako jsou např. tyto květy je lepší si aplikace, když se nepřekrývají, nalepovat postupně. 

Můj postup. Na zbytky látek jsem si nažehlila vliesofix. Na ten jsem poté obkreslila šablony a vystřihla. Plánovaná taška měla být pevnější, proto jsem si podkladovou látku podžehlila výztuhou sakon 80. V případě šití aplikací je lepší přišívat je na už vyztuženou látku než na látku s aplikací nažehlovat výztuhu. Nejprve jsem květy obšila z vnější strany, pak nažehlila střed květu a obšila jej. U takto maličké aplikace jsem po pár stezích pootáčela látku při nazvednutí patky a snažila se aby byl steh co nejplynulejší. Linku na stonek jsem si předkreslila pilotem. Nastavila širší steh než při obšívání květů. Jak ušít přímo tuto kompletní tašku najdete v tomto návodu. 

Toto obšití se hodí více pro třepivé látky typu len, pro výrobky u kterých předpokládáte časté praní a intenzivní využívání

Prošití ozdobným stehem v kraji aplikace

1. připravené aplikace si nažehlete na podkladovou látku. 

2. Na svém stroji si nastavte steh. Často se používá steh zvaný zahrádkový neboli hrabičkový, který trochu evokuje ruční šití (na fotce vpravo). Vyzkoušejte si steh na vzorku a vylaďte délku/šířku stehu. 

3. Steh veďte tak, že rovná linka jde vždy v místě styku látek a kolmé stehy směřují do aplikace. 

Na mém výrobku  jsem se snažila o napodobení knížek v knihovně. Sladila jsem si odstřižky látek na aplikaci. Po vyžehlení a zaříznutí na správnou velikost jsem nažehlila vliesofix. Tašku jsme chtěla mít mírně vyztuženou tak jsem na lněnou látku podžehlila vlizenínem (gramáž 80) . Pak jsem na líc podkladové látky nažehlila proužky. Prošila jsem po obvodu. Zadní stranu tašky jsem nechtěla mít prázdnou, nakreslila jsem si motiv a prošila ho. Pak jsem pokračovala v šití tašky našitím spodní látky, postup je stejný jako u tašky s květy.   

Prošití tzv. volně rukou v kraji aplikace i prošití linek -obrázků uvnitř aplikace 

Tento způsob je pro začátečníky nejnáročnější, ale zároveň je to způsob nejhravější. Má evokovat kresbu rukou, kreslenou linku. Šije se schovanými zoubky , tj stroj látku neposouvá, posouváte ji vy svýma rukama (u levnějších strojů typu lidl nejdou zoubky schovat, ale u doplňků najdete malou destičku, kterou položíte na zoubky).  Šije se základním stehem. Tento způsob je potřeba procvičit na vzorku i než se pustíte do rovných linek.  Než se pustíte do tréninku na stroji zkuste si rukou nakreslit linky tak jak povedou. 

1. Připravte si šablony, látky, vliesofix

2. Vliesofix nažehlete na rubovou stranu látky

3. Obkreslete šablony 

4. Vystříhněte. U míst kde se budou látky překrývat nechte spodní látku o kousek větší, aby při prošívání jehla prošila obě vrstvy látky

5. Sloupněte papír, umístěte na podkladovou látku a zažehlete

6. Nastavte si stroj, nasaďte patku na volné prošívání, vyzkoušejte na vzorku a  popřemýšlejte jak povede vaše šití a prošijte. Typ: když jsou linie rovné jako u těchto domečků lze šít klasicky se zoubky a klasickou patkou. V každém rohu otočení s jehlou v látce.

Můj postup Nakreslila jsem si domečky, sladila látky (vždy vybírám z krabice s odstřižky) a nastříhala je o kousek větší než byla šablonka. Nažehlila jsem si vliesofix. Pak teprve jsem na zadní stranu (papír) obkreslila šablonky -zvlášť střechy, domky. Komíny a okna jsem si narýsovala pravítkem. Střechy jsem stříhala přesně, domky v horní části o kousek větší, komíny delší, aby se látky překrývali a prošití šlo skrz obě (obr 4.)  Pak jsem obrázky přižehlila k podkladu. Opět jsem šila tašku, kterou jsem chtěla mít vyztuženější, proto jsem předem na základní lněnou dost živou látku nažehlila vlizelín 80.  Teprve na tento základ jsem skládala okýnka a dveře a přižehlila je. (Jde postupovat stejně jako u květin a tyto drobnosti nažehlit až po prošití hlavního motivu.) Nastavila jsem si stroj a začala prošívat. Každou linku jsem prošila 2x až 3x . Při šití jsem se snažila promýšlet si trasu, abych co nejméně ukončovala a začínala. Na obr.6 vidíte, jak mi ujelo prošívání u dveří, místo párání jsem se snažila zakomponovat to do obrázku.  Po došití aplikací jsem pokračovala v šití tašky běžným způsobem.

Tento způsob prošití po praní a užívání způsobí jemné vytřepení v okrajích , podle typu látky a šířky volného okraje od jemně sametového efektu až po volné nitky. V případě hodně třepivých látek doporučuji prošití více než jednou linkou. 

Tímto způsobem si můžete vytvořit jaký chcete obrázek, z látek zvěčnit kresby vašich malých dětí.  

Přeji i vám krásné hraní si s látkami, nitěmi. 

Copyright ©