Autobus - aplikace 3 x jinak (včetně šablony)

27.12.2022

3 obrázky šité podle stejné šablony, různé látky, různé využití, různé dokončení, podrobné fotografie z průběhu šití

Jak šít aplikace najdete v článku velmi podrobně zde . Jsou tam popsané všechny typy prošívaní uvedené zde na příkladech.

V tomto článku nabídnu ukázku, jak z jedné šablony mohou vzniknout různé obrázky a jak způsob obšití mění vyznění obrázku. Až při vkládání fotografií do článku jsem si uvědomila, že autobusům na polštářích chybí světla, došít je nemůžu -už jsou z domu pryč tak to asi mělo být :). 

šablona obrázku je ke stáhnutí na konci článku 

typ 1 prošití volně rukou

typ 2 prošití hustým entlem v kontrastní barvě 

typ 3 prošití ozdobným stehem typu hrabičkový, plůtkový  

typ 1

aplikace je šitá na lněné pevné látce

Aplikace jsem připevnila pomocí vliesofixu a prošila volně rukou, (vypnuté spodní podávání stroje schované zoubky), šití pomocí quiltovací patky - podrobně v článku . Všechny linky jsem prošila minimálně 2x až 3x aby byli linky výraznější, nesnažila jsem se úplně přesně kopírovat již ušitou linku - trochu nepřesnosti k tomuto typu prošívání patří. Snažila jsem se plánovat si směry šití tak, abych zbytečně neukončovala. 

Pak bylo s obrázkem nakládáno jako s běžnou látkou a ušila jsem z ní tašku.

typ 2 

aplikace přišitá hustým entlovacím stehem 

obrázek byl plánovaný jako potah na polštář

připravila jsem si aplikace, podkladovou látku o kousek větší než byla plánovaná velikost polštáře (plánovaný polštář 40x40, 2 cm švové záševky, 2 cm rezerva tj stříhala jsem přibližně 44x44cm), dál jsem si připravila výplň termolín 60g a spodní látku - obyčejné bílé plátno 

Na modrou látku jsem nažehlila kousky aplikace a poté všechny vrstvy slepila dočasným lepidlem ve spreji. Použití lepidla je pro mě zárukou že se mi látky nebudou posouvat a práce bude krásná bez vlnek. Aplikace jsem přišila černou nití (vždy dávám stejnou barvu nitě i do spodního člunku aby nikde neprosvítala kontrastní barva navrch). Podrobně opět ve zmiňovaném článku. Při šití používám otevřenou patku abych dobře viděla na místo prošívání Detaily v podobě stěračů a zrcátek jsem si předkreslila a prošila volně od ruky několikrát přes sebe aby byli výrazné. Polštář jsem chtěla výraznější a chtěla jsem top více prošívaný. Vybrala jsem si nejjednodušší prošití po linkách do kosočtverce. Aby bylo prošití přesné, předkreslila jsem si pomocí dlouhého pravítka linky pilotem. Prošívala jsem jemně melírovanou modrou nití pomocí kráčející patky (pomůže tomu, aby se látky neposouvaly). Po prošití jsem top zastřihla na přesnou velikost a došila kompletní polštář klasicky se švem schovaným uvnitř a knoflíkovým zapínáním.

typ 3

aplikace přišívaná ozdobným stehem, šitý potah na polštář 

Díly aplikace jsem si nažehlila na látku a top spojila se spodními vrstvami stejně jako u předchozího polštáře. Můj stroj má stehy pro ozdobné prošívání a já je ráda používám. Na aplikace se mi nejvíce líbí tento steh, šití s ním je rychlé. Mohou se používat kontrastní nitě nebo nitě v barvě látek a pak je prošití téměř neviditelné. Po přišití aplikace jsem nakreslila linky pomocí mikrotužky s křídovou tuhou. Pozorně si prohlédněte detail prošití, linky nezačínám a neukončuji pokaždé, ale na okrajích topu prošiju po hraně k začátku další linky (okraje se pak odstřihnou) a u aplikace se snažím vést linku těsně v kraji aplikace k další nakreslené lince. Méně zakončování = menší spotřeba nití a hlavně se při používání nebude nic párat. Nejdřív jsem šila linky jedním směrem a pak druhým směrem. Při pohledu na zadní stranu vidíte že máte prošité vše. Po prošití topu jsem polštář zastřihla na potřebnou velikost a došila polštář.

Jak se šije jednoduché zipové zapínání najdete v dalším článku zde

Šablona s rozkresem jednotlivých dílů ke stáhnutí a tisku 

Budu ráda když se při chlubení se vaším výrobkem zmíníte i o zdroji informací :)  

Copyright ©