Jak na pas v úpletu jednoduše a rychle

14.08.2023

Jak nejjednodušeji všít gumu do pasu u úpletového oblečení typu kraťasy, pyžamové kalhoty, trenýrky, legíny? 

Postup najdete na fotografiích. Použila jsem 2 způsoby - všití gumy na klasickém stroji a na overlocku.

Gumu používám klasickou prádlovou v šíři 2-3 cm. Pohmatem si zkontroluji že nemá ostré a škrabavé okraje. 

Postup šití s overlockem:

1. Mám připravené sešité kraťasy (v sedu a nohavice)  a podle reálného pasu nositele připravenou pruženku/gumu do pasu. Gumu mám sešitou do kruhu. Mám vyměřené 1/4 na kraťasech i na gumě (označené špendlíky) Kraťasy mají větší obvod než guma. 

2. Gumu vsazuji dovnitř! výrobku (viz švy). Vsazuji ji jen pár mm od okraje látky. Nejprve si položím značky na značky (ty 1/4 kruhu) kraťasů i gumy a sesponkuji. Pak si oboje dohromady sesponkuji hustěji. Při sponkování si natahuji gumu tak, aby byla velikostně rovná kraťasům.

3. Na overlocku si nastavím delší steh téměř na maximum. Šiji tak, abych nezařezávala gumu! Rukou si natahuji látku tak aby byla rovná délce gumy. Obšiju celé dokola

4. Guma je přišitá po celé délce. Je přišitá uvnitř kraťasů. 

5. Aby guma držela kde má je potřeba ji přišít ještě jednou.  Gumu v látce ohnu a zkontroluji si jestli nemám volnou látku, našpendlím, aby se mi celé řasení neposouvalo. 

6. Pro poslední šití používám klasický stroj (s jehlou vhodnou na šití úpletu) . Nejčastěji šiji tříkrokým cikcakem (je to velmi pružný steh). Při šití si vše pomocí rukou natahuji, aby při následném používání nepraskali nitě. Látku si natahuji pomocí prstů levé ruky do maxima co zvládnu.

Synek byl s kraťasama na spaní spokojený, tudíž jsem ušila další :) 

Postup šití s klasickým strojem:

Postup je obdobný, ale třeba vám fotografie s látkou která má rozdílný rub a líc budou užitečnější

1. Mám připravené sešité kraťasy (v sedu a nohavice), gumu a sponky. Při šití s úpletem raději používám sponky než špendlíky. Špendlíky mají tendenci vystřelovat když se materiál hodně natáhne. 

2. Gumu mám sešitou do kruhu. Mám vyměřené 1/4 na kraťasech i na gumě (označené špendlíky) Kraťasy mají větší obvod než guma.  

3. Sesadím značky na značky. Gumu vsazuji dovnitř kraťasu těsně k okraji látky.

4. Ve stroji mám danou jehlu na úplet. Na stroji mám nastavený tříkroký cik cak. Velikost menší s delší délkou stehu. Na mém stroji je ideál okolo šířka stehu 3mm, délka stehu 2 mm. Steh nesmí být moc hustý. Prsty levé ruky si roztahuji gumu na délku látka i více ( klidně natahuji i látku) . Šiji i okraje látky a gumy. 

5. Zde je vidět podrobněji délka a šířka stehu a místo sešití

6. Když se dobře nasponkují materiály a rozestupy jsou stejné vnikne pravidelné nařasení.  

7. Guma se musí přišít ještě jednou. Gumu si otočím dovnitř tak, aby přehyb látky byl přesně na gumě a nevznikala volná mezera. Nasponkuji, aby mi to pod rukama neutíkalo. 

8. Šiji stejným stehem tříkrokým cik cakem se stejným nastavením délky a šířky. Šiji zevnitř po švu který tam už je.  Rukou si materiály natahuji. 

9. Hotovo. Z venku je vidět 1 šev, zevnitř jsou vidět dva. 

Stejným způsobem se dá pas všít i do pevných látek  - do oděvů z pevných látek. Jen je potřeba předem začistit (oentlovat) okraj látky. U pevných látek bych tento způsob použila jen na domácí oblečení typu sukně, kraťasy. 

Copyright ©