Jak ušít závěsný košíček/sáček
Doma jsem začaly s dcerou používat pratelné kosmetické tamponky a po čase testování nastala otázka jak se skladováním naložit.
Nejdřív jsem ušila prací sáček ze staré záclony, Ale do stahovacího sáčku se špatně lezlo při vyndavání čistého tamponku.
Myšlenka mít na jednom místě přístupné čisté a použité dávat rovnou do pracího přišla vzápětí
Závěsný sáček je varianta oboustranného sáčku s poutkem zpevněný výztuhou, aby dobře držel tvar. Sáček, které jsem při šití rozfotila je šitý z látek stříhaných 20 x 20 cm.
fotografie zvětšíte rozkliknutím
- Připravte si materiál . 4 kusy látek stejného rozměru a 2 kusy výztuhy stejného rozměru . ( moje jsou 20 x 20 cm) výztuhu jsem použila vlizelín gramáž 80+18g/m2 . Na poutko je potřeba látkový proužek 4 x 14 cm . Můžete nahradit jakýmkoli provázkem nebo tkalounem.
- Na látky si nažehtele výztuhu .
- Sešpendlete si k sobě vždy 2 stejné látky. Našpendlete si je ze 3 stran. Na látce, kterou budete brát jako vnitřní si na boku vyznačte místo které nebudete sešívat a poslouží na protočení celého díla do lícu.
- Sešijte si látky. Začátek a konec šití zapošívejte. Zapošívejte i u otvoru na protočení, aby se vám sáček při protáčení nepáral.
- Proužek látky na poutko si žehlete po dlouhé straně do středu. tj látku složíte lícem navrch napůl a přejete žehličkou. Pak si k naznačené rysce sežehlete okraje, přeložte, přežehlete. Proužek na složené straně prošijte na stroji. ( základní steh délka stehu cca 3 mm.
6. Proužek si přeložte do očka. Na jedné straně látkového sáčku si vyměřte přehnutím polovinu strany. Poutko přiložte očkem dovnitř, konce na okraj látky na vyměřené místo a provizorně přišijte. Nezapomeňte - proužek leží na vnější straně látky!
7. Aby byl sáček prostorový je potřeba odšít rohy. U mého sáčku jsem odšívala 6 cm. Na toto vyměřování ráda používám trojúhelník, který má od středové osy číselnou řadu na obě strany. Ale dobře vám poslouží í patchworkové nebo jiné pravítko co si půjčíte z aktovky od dětí.
8. Složte si roh sáčku . Přesně šev boku na šev dna. Našpendlete, ať se vám látky neposunou. Narýsujte si linku, kterou budete posléze prošívat. Takto si připravte všechny 4 rohy obou sáčků. Všechny rohy musíte odšít na stejnou vzdálenost, aby dobře seděli do sebe.
9. Odšijte rohy a odstříhněte přebytky látek.
10. Máte dva tvarované sáčky které musíte sešít dohromady. Jeden sáček ( vrchní) si otočte do lícu.
11. Ten co je na lícu vsuňte do druhého. Pro kontrolu lícové strany obou sáčků koukají na sebe a vy vidíte rubové strany.
12. Je potřeba sešít vrchní okraj. Našpendlete si okraje dokola. Začněte od švů. Švy sedí na sobě, švové přídavky obou látek otočíte opačným směrem ( tzv zámeček) aby se vám nevytvořila zbytečná boule.
13, Sešijte celé dokola na patku.
14. Krz otvor protáhněte vše do lícu. Vyrovnejte sáčky i rohy dna.
15. Sešijte si protáčecí otvor. Můžete ho sešít ručně nebo na stroji. Při šití na stroji si nejprve srovnejte volné okraje látek dovnitř na šířku vašeho švu, sežehtele a pak v krajíčku sešijte.
16. Sáčky vsuňte do sebe. Vyžmoulejte a srovnejte horní okraj. Vyžehlete. Dobrá pomůcka je rukávník. Celý okraj obšijte dokola na stroji. Na patku nebo méně. Celý sáček se tím zpevní.
A můžete používat . Sáček jde zavěsit nebo díky výztuhám a odšitému dnu dobře drží tvar a sám stojí.