Jak ušít podložku ve tvaru listu z pruhů

07.11.2020

Po šití mi zbývají kousky látek, která jako správná šetrná švadlenka schraňuji. Ovšem hromada odstřižků roste a roste a potřeba ji občas prohrábnout a něco z ní ubrat. 


Tentokrát jsem si z krabice vybrala podzimní barvy. Zbytečky látek upravila do proužků a ušila cosi co se dá použít pod hrneček, aby svým teplem nezničil dřevěný stůl nebo aby se na stůl nebryndalo. 


Když se podíváte na listí, nejsou jejich žebroví v pruzích, ale jdou trochu šikmo od středové linie . Tomuto jsem se pokusila přiblížit ve svém šití . Jestli chcete zkuste to také. Zde je postup: 

Když kliknete na fotky uvidíte je v plné velikosti 

šablona na obkreslení listu ke stáhnutí zde: 

1. Zbytky látek si vyžehlete a nařežte do pruhů širokých 3 - 5 cm . Délka lehce delší než je šíře šablony. Na konce se vše zastřihne. 

2. Sešívejte vždy 2 proužky k sobě (leží lícem na sobě a šije se na patku nebo méně) , řetězově za sebou.
U tohoto šití je důležité žehlení . Do řetízku sešité proužky si od sebe odstřihněte, každý šev vyžehlete a sežehlete na jednu stranu. 

3. A další šití tentokrát dvojic proužků na sobě. Opět rozžehlit, vyzkoušet co k sobě ladí a došít do potřebné velikosti. 

4. Šablonu si obkreslete na sešitý kus a vystřihněte. 

5. Pruhy přeložte lícem dovnitř, šablonu složte podle rysky a obkreslete šikmou linku. 

6. Po této lince prošijte. Po rozložení se ukáže lehké zešikmení pruhů napodobujících žebroví v "" :)  Odstřihněte přebytek látky a rozžehlete.

7. Je důležité prostírku něčím podložit. Používám termolín gramáž 180.  List si položte na termolín a společně prošijte. Stačí středová linka. 

8. Připravené dílo si položte lícem na lícovou stranu látky, která bude tvořit spodní stranu prostírání. 

9. Sešpendlete a v okraji sešijte. Nechte si otvor na protočení.  Odstřihněte přesahy. Protočte, srovnejte hrany, vyžehlete a otvor ručně sešijte. 

10.  Pak ještě prošijte celé dílo po okraji dokola. Tímto se zpevní a bude trvanlivější při používání. 

Teď se pochvalte a můžete vymýšlet další varianty. Hezká je i prostírka z pruhů ve tvaru kruhu nebo čtverce. Stačí látky hezky sladit k sobě.

Copyright ©