Jak se šije deka pro Deky z lásky

11.11.2019

Deky z lásky   jsou spolek, jehož cílem je šít zdarma patchworkové deky pro děti v obtížné životní situaci - hendikepované, chronicky nemocné, postižené... Spolek funguje od roku 2012. Spolupráce s ním je pro všechny dobrovolná. Šití dek má svá daná pravidla, někdo šije či vyšívá obrázky, někdo šije polštářky pro sourozence, jiný sesazuje deky, vyrábí přáníčka, nebo může pomoci finančně na nákup materiálu.... 

Ráda šiji a cítím potřebu pomáhat. Vyrábět něco konkrétního pro konkrétního človíčka je pro mě přínosnější než anonymní pokladničky někde na ulici.

V létě jsem se nabídla pomoci se šitím deky pro pětiletou neslyšící nemluvící Kačenku. Přihlásila jsem se na sesazení deky a rozhodla se šití fotograficky zdokumentovat.

Přihlásíte se a pak čekáte, až k vám dorazí obálka s obrázky.

Každý obrázek může být šitý či vyšívaný jinou osobou, jinak velký, jinak barevný a vaším úkolem je z toho vytvořit sladěnou krásnou věc. Tentokrát mi přišli nádherné pečlivě vyšívané obrázky, dva s háčkovaným obrázkem a látka na spodní stranu deky. Obrázky jsem si rozložila a delší čas okolo nich kroužila a vymýšlela, zkoušela kombinovat s látkami z mé zásoby, četla si, co napsali o Kačence rodiče a přemýšlela... 

Realizace pak zabrala dva víkendy. Obrázky vyšívané na kanavě bylo potřeba podložit plátýnkem, aby při používání nevylézalo výplňové rouno skrz řidší vazbu materiálu. Vymyslet a spočítat rozložení, obšít rámečkem všechny obrázky, pak je sesadit s hlavní látkou, vypočítat mezery abych se vešla do potřebného rozměru.  

Po sesazení mi přišlo dílo smutné, přidala jsem tedy ještě červené aplikace srdíček.  Patchworková deka se skládá ze 3 vrstev. Vrchní obrázkové, výplně uprostřed, která má za úkol hřát- u mě hlazený PES vatelín a spodní látky. Tyto 3 vrstvy je třeba spojit dohromady. Se sesazením vrstev mi vždy pomáhá někdo z rodiny. Po sešpendlení je potřeba vše prošít, pro mě nejnáročnější část práce. Neumím volně quiltovat, takže prošívám po liniích švů, obrázků apod.  

Olemováním proužkem a ručním našitím loga dek z lásky byla práce dokončena. Pak už jen deku vyprat, vyfotit celou a odeslat do Vlašimi na Deky z lásky. Tam posléze zkompletovali balíček deky, polštářů pro sourozence, přáníčka a odeslali mamince Kačenky. Od té máme zprávu, že deku dostali a jelikož se blíží vánoce tak jí schovají Kačence pod stromeček. Těším se, až dojde zpráva, jak se Kačence líbila. Doufám, že jí bude dlouho hřát.  

Copyright ©