deka/quilt Lone Star

20.05.2024

Aneb něco o kostlivcích :)

Co to je kostlivec? Něco co rozpracujete (u mě rozešijete) a nedokončené odložíte. Přehazujete to sem a tam při úklidu či stěhování. Jestliže je rozešitá věc oblečení, při přehazování i kontrolujete zda ten pro koho byl model určený z toho už nevyrostl, zda to nemáte celé vyhodit... 

Ale jsou kostlivci, které je dobré nevyhazovat a držet uskladněné dokud nepřijde jejich čas. 

U látkových kostlivců je fajn i to, že se nezkazí (leda v případě vlněných co kterých se mohou dát moly).


Před osmi lety jsem byla na patchworkovém kurzu kde jsme šily vzor Lone star  - osamělou hvězdu.

Ušít perfektně tento motiv není žádná brnkačka, Je to práce spíše pro pokročilé patchworkářky. 

Nebudu tu vypisovat přesný postup práce, nemám schované fotografie z doby kdy jsem hvězdu šila. Pod názvem " Lone star quilt" jich najdete na youtube několik. Šablony pro nákres najdete též na netu. Můj rozkres vidíte na fotografii

Ve zkratce je potřeba 5 sad látek barevně odstupňovaných. Pruhy 5,5cm široké. Potřebovala jsem vždy 8 pruhů od každé barvy (8 cípů hvězdy).  Pak jsem sadu pruhů sešila v přesném pořadí. Poté se pruhy řezají pod úhlem 45° a sešívají dohromady. Y šev pro všití čtverců mezi cípy je nutností :),  šití s půl milimetrovou přesností též důležité.

Z těchto rozměrů vyjde hvězda veliká 110 x 110 cm. A tak jak vidíte na následující fotografii jsem dílo v této fázi odložila do skříně s látkami a projekty. (Vyfoceno s naší Rozárkou, která hvězdu hned považovala za svůj prostor, kdykoliv jsem ji rozložila na zem).

Celých 8 let jsem stále přerovnávala kopičku hnědých látek aby se mi nezatoulaly (resp. nezpracovala jsem je jinak), abych s nimi mohla deku došít. Stejně tak jsem měla celých 8 let schované minky na spodní stranu. Překáželo to, ale...

Několikrát za rok jsem hvězdu vyndala popřemýšlela jak ji došít a zase uklidila. 

Roky jsem vymýšlela jak ze čtverce udělat obdelník, jak čtverec nastavit aby to bylo to ono. Vymýšlela jsem složité bordury s hvězdami ale nic se mi nelíbilo. 

Co mě donutilo ji došít? Blížící se kulaté narozeniny mého muže. 

Co dát jako výjmečný dárek muži, který nic nepotřebuje :) (jak sám říká) a to co chce si koupí sám? Něco osobního, něco vlastnoručně vyrobeného, u mě šitého. 

A tak mě blížící se datum donutilo konečně zpracovat tohoto kostlivce. 

Hvězdu jsem od prvopočátku plánovala jako dárek pro muže. S tím jsem vybírala a ladila barvy.

Nakonec jsem zvolila nejjednodušší řešení a hvězdu olemovala různě širokými bordurami látek. Ale látky nestačili, potřebovala jsem deku delší. Jako poslední prodloužení jsem sešila různě široké zbytky do pruhů a tím nastavila potřebnou délku. 

Deka se skládá z topu (patchworkové vrchní části), hlazeného vatelínu gramáž 120 uprostřed a ťupkatého minky vespod.

Protože bylo vespod minky, muselo být prošití jednoduché. Prošívala jsem ve švu v hvězdě a pokračovala stejným směrem i ve čtvercích rohových látek. Bordury jsou též prošité ve švu. Linky na čtvercích jsem si kreslila křídou. Prošití bylo ve tvaru L od kraje ke kraji první bordury. Na prošívání dek vždy používám kráčející patku. Díky ní je práce téměř perfektní :) . Borduru / lem (dvojitá látka) jsem došívala v ruce, mám ráda ruční šití na zahradě - totální relax. 

A aby byla deka opravdu, ale opravdu osobním dárkem, vyšívala jsem cedulku s věnováním ručně. Přišitá je na spodní straně deky.

Mému muži Martinovi s láskou   ♥ 


Tato prezentovaná deka je pro pokročilé. Chcete-li se naučit šít je potřeba začít od základů. Základy se se mnou můžete naučit v kurzu pro začátečníky offline i online. A k takovéto dece se postupně dopracovat. 

Copyright ©