Látkové pexeso

20.07.2021

Tato hračka může posloužit pro trénink motoriky, okusování, poznávání barev, skládání stejných obrázků k sobě, poslouží i jako ohrádka pro zvířátka, peřinka pro malé panenky, dle fantazie dětí a rodičů :) . Stejným postupem se dají šít i podložky pod hrnečky na ochranu stolu před teplem a kapkami z nápoje. Postupů je více, předkládám vám svůj osvědčený. 

Budete potřebovat látky na obě strany a výztuhu mezi. 
Pro dětskou hračku jsem použila bavlněný termolín gramáž 150g/m2 
Na šití podkafíček běžně používám PES Termolin N 180g/m2 - je testován na zdravotní nezávadnost takže ho můžete použít i pro šití dětských věcí.

Dá se koupit mnoho krásných předtištěných panelů, práce s nimi je rychlejší než jsem si vymyslela já :) jen je třeba pohlídat, aby byl okolo obrázků přídavek na šev. Někdy je okolo obrázků minimální mezera v tom případě je lepší s nimi nakládat jako s aplikací a našít je na podkladovou látku.

Pro tuto konkrétní práci jsem používala velikost čtverců 14 x 14 cm.

Nastříhala jsem si čtverce látek a výztuhy. Poté jsem si připravila obrázky na aplikace, nažehlila je a společně s výztuhou prošila. Společně s výztuhou proto, aby byla výztuha důkladně zafixovaná k látce a častým používáním a praním se nezdeformovala. Prošít společně se dají i všechny vrstvy kompletně (tj obě látky s výztuhou uprostřed po finálním sešití) Ale více vrstev dělá problémy s posunem spodní látky při prošívání (vznikají malé sámečky) a tomuto jsem se chtěla vyhnout. Jak na aplikace najdete v tomto článku  


Postup práce :

  1. položte si látky lícem na sobe a navrch výztuhu  (vidíte rub látky a výztuhu, která je navrch - po protočení bude uprostřed). Sešpendlete a dokola na patku sešijete. 
  2. Nechte si místo na protočení cca 4-5 cm. Na začátku a na konci šití zapošívejte. 
  3. Sestřihněte šev a odstřihněte rohy. 
  4. Protočte a pečlivě vyžmoulejte rohy. Sežehlete. 
  5. Je potřeba zašít protáčecí otvor. To jde buď v ruce skrytým stehem, nebo tím že hotový čtverec prošijete těsně vedle hrany látek. Takto jsem to udělala i já. 
  6. Aby výrobek dobře držel tvar i při praní a používání je dobré ještě jednou prošít všechny vrstvy společně. Šila jsem cca 1 cm od okraje celé dokola.

K pexesu jsem došila ještě pytlík (recyklace starších lněných kalhot) a darovala Vendelínovi, kde teď obrázky prochází důkladnou kontrolou kvality :)  

Zcela stejným postupem byli šité i tyto podložky pod hrnečky. U nich jsem protáčecí otvor zašívala ručně a celé prošívala pouze jednou dokola.  

Copyright ©