Jak ušít látkové pexeso
Jak ušít látkové pexeso. Pro prcky, kteří dávají vše do pusinky a které můžete vyprat.
Tato hračka může posloužit pro trénink motoriky, okusování, poznávání barev, skládání stejných obrázků k sobě, poslouží i jako ohrádka pro zvířátka, peřinka pro malé panenky, dle fantazie dětí a rodičů :) . Stejným postupem se dají šít i podložky pod hrnečky na ochranu stolu před teplem a kapkami z nápoje. Postupů je více, předkládám vám svůj osvědčený.
Dá se koupit mnoho krásných předtištěných panelů, práce s nimi je rychlejší než jsem si vymyslela já :) jen je třeba pohlídat, aby byl okolo obrázků přídavek na šev. Někdy je okolo obrázků minimální mezera v tom případě je lepší s nimi nakládat jako s aplikací a našít je na podkladovou látku.
Pro tuto konkrétní práci jsem používala velikost čtverců 14 x 14 cm.
Nastříhala jsem si čtverce látek a výztuhy. Poté jsem si připravila obrázky na aplikace, nažehlila je a společně s výztuhou prošila. Společně s výztuhou proto, aby byla výztuha důkladně zafixovaná k látce a častým používáním a praním se nezdeformovala. Prošít společně se dají i všechny vrstvy kompletně (tj obě látky s výztuhou uprostřed po finálním sešití) Ale více vrstev dělá problémy s posunem spodní látky při prošívání (vznikají malé sámečky) a tomuto jsem se chtěla vyhnout. Jak na aplikace najdete v tomto článku
Postup práce :
- položte si látky lícem na sobe a navrch výztuhu (vidíte rub látky a výztuhu, která je navrch - po protočení bude uprostřed). Sešpendlete a dokola na patku sešijete.
- Nechte si místo na protočení cca 4-5 cm. Na začátku a na konci šití zapošívejte.
- Sestřihněte šev a odstřihněte rohy.
- Protočte a pečlivě vyžmoulejte rohy. Sežehlete.
- Je potřeba zašít protáčecí otvor. To jde buď v ruce skrytým stehem, nebo tím že hotový čtverec prošijete těsně vedle hrany látek. Takto jsem to udělala i já.
- Aby výrobek dobře držel tvar i při praní a používání je dobré ještě jednou prošít všechny vrstvy společně. Šila jsem cca 1 cm od okraje celé dokola.
K pexesu jsem došila ještě pytlík (recyklace starších lněných kalhot) a darovala Vendelínovi, kde teď obrázky prochází důkladnou kontrolou kvality :)
Zcela stejným postupem byli šité i tyto podložky pod hrnečky. U nich jsem protáčecí otvor zašívala ručně a celé prošívala pouze jednou dokola.
O autorovi: Helena Fraňková
Jsem lektorka, švadlenka, tvůrkyně návodů a postupů, nadšená propagátorka tvorby vlastníma rukama a větší soběstačnosti. Pomáhám ženám na jejich cestě k vlastnoruční tvorbě krásného domova i šatníku