Jak ušít mini chňapku

01.11.2020

Každé švadlence se doma shromaždují zbytky látek. V březnu zasedlo ke strojům o dost větší množství lidí a i jim doma asi zbyly kousky už nehodící se na roušky, které jim bylo líto vyhodit.

I mě se nashromáždilo množství odstřižků. Šila jsem zrovna chňapky a napadlo mě vytvořit mini verzi chňapky na kovová ucha hrnců . Na pár kouscích jsem vyladila postup a velikost, našila rodině a nafotila. 

Na ušití mini chňapky budete potřebovat zbytek látky ve velikosti cca 14x18cm, termolín ve stejné velikosti, 15 cm tkalounu nebo tkaničky, šňůrky...

Mimo tento konkrétní materiál je zapotřebí šicí stroj, nitě, špendlíky svorky, žehlička a žehlicí plocha. Šít se dá samozřejmě i v ruce :) 

Šablonu dodám později . Můžete si lehce nakreslit svou. Počítejte s určitým zmenšením ve švech.

1.  Vnější látku si přehněte lícem dovnitř a na rubovou stranu obkreslete šablonu. 

2.   U tkalounu, který bude sloužit jako poutko na zavěšení, doporučuji zavázat konce do uzlíku, ten nechat uvnitř a neodstřihovat jej. Všechny šňůrky mají tendenci se párat a po čase by vám z chňapky upadla .

3.  Vnitřní látku položte na termolín, společně je přehněte tak, aby látky byla uvnitř. Obkreslete šablonu. 

4.  Pečlivě prošpendlete v místech prošívání. Nezapomeňte vložit tkaloun mezi látky. Očko tkalounu je uvnitř, konec s uzlíkem kouká ven. Uzlík nechte koukat ven tak, aby nepřekážel patce při šití. 

5. Klasickým zadním stehem v délce 2-3 mm prošijte oblouk. Začátek i konec zapošívejte. Vnější látku prošijte po lince. Vnitřní látku prošijte cca 0,5 cm uvnitř linky. Je to proto, aby do sebe díly zapadly. Jestliže by se vám šití jednou po lince, jednou vedle linky pletlo, nakrestele si druhou šablonu o kousek menší a tu použijte na díl s termolínem.

6.  Odstřihnete přebytky látky. Švový přídavek stačí cca 0,5 cm,

7.  Díl s termolínem otočte látkou ven. Vemte oba díly a zasuňte je do sebe. Látky koukají na sebe, vy vidíte rubové strany a výztuhu.

8. Sesponkujte.

9.  Ve stroji šijte po vnitřní straně. Šijte na patku (tj hrana patky kopíruje hranu látek). Šijte pomalu, po několika stezích si výrobek pod patkou pootočte. Nezapomeňte si nechat kus nesešitý-poslouží pro protočení. Začátek a konec zapošívejte několika zpětnými stehy.

10. Otvorem protočte, srovnejte a přežehlete. 

11.  Poslední krok je prošití hrany chňapky. Můžete šít zadním stehem, cikcakem, tříkrokým cikcakem (jako je na ukázce). Jestli se vám nechce mini chňapku zas dávat do stroje, stačí když otvor zašijete v ruce.

Můžete vyzkoušet, jak sedí a sluší vašim pokličkám. Případně upravit velikost podle vašich potřeb :) 

fotky si kliknutím můžete zvětšit 

šablona na stáhnutí k dispozici zde: 

Copyright ©